دانلود رایگان آسان و بدون عضویت

دانلود رايگان بدون عضویت، ساده و آسان انواع فایل"کتاب،مقاله،نرم افزار،بازي،عكس،آهنگ و فيلم"

مقاله سیستمهای اطلاعاتی حسابداری

جامعه برای تامین نیازهای اطلاعاتی خود به طور روزافزون به سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری وابستگی پیدا کرده است و سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری خود به طور وسیع در حال گسترش و پیچیدگی است. به موازات افزایش پیچیدگی سیستم اطلاعاتی حسابداری و وابستگی جامعه بر این سیستم، شرکت‌ها نیز با مخاطرات فزاینده‌ای در مورد سیستم‌های اطلاعاتی خود روبرو می‌شوند. سیستم اطلاعاتی یک شرکت غالباً با چهار نوع تهدید روبروست:

1-حوادث طبیعی و سیاسی مثل آتش‌سوزی، طوفان، جنگ، ….
2-خطا‌ها و خرابی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری.
3-بی‌دقتی و سهل‌انگاری (اقدامات غیرعمومی) مثل سهل‌انگاری و قصور افراد دراجرای صحیح روش‌ها، عدم وجود آموزش‌های مناسب، نبودن سرپرستی صحیح.
4-اقدامات عمومی (جرایم رایانه‌ای) مثل سرقت رایانه‌ای، خرابکاری سیستم …


از این روز اجرای کنترل‌های کافی و ایمنی‌های مناسب بر روی منابع اطلاعاتی هر بنگاه تجاری باید در اولویت مدیریت ارشد آن بنگاه تجاری باشد که بدین منظور انواع کنترل‌های داخلی مورد استفاده شرکت‌ها به منظور حصول اطمینان از صحت و درستی سیستم اطلاعاتی حسابداری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب |  
سیستم اطلاعات حسابداری


ضمن ارائه کلیات و تعریفهای حسابداری و سیستمهای اطلاعاتی حسابداری، به اهمیت و نقش سیستم اطلاعات حسابداری در بانکها و سازمانها پرداخته می‌شود. یک سیستم اطلاعاتی حسابداری خوب ضمن ارائه گزارشها و اطلاعات كارا و سودمند، به‌عنوان بازوی توانمند مدیریت می‌تواند مورد نظر قرار گیرد. منظور از سیستمهای اطلاعات حسابداری این است که استفاده‌کنندگان از اطلاعات می‌توانند وارد سیستم شوند و اطلاعات مورد نیاز خود را به هر شکلی که می‌خواهند، بدون هیچ محدودیتی (زمانی و مکانی) دریافت كنند.
همچنین با توجه به این که سیستمهای اطلاعات حسابداری نتواسته‌اند خود را با سرعت تغییرات فناوری اطلاعات سازگار كنند و سطح امنیتی قابل‌قبولی را پوشش دهند، به بررسی بعضی از مسائل امنیتی سیستم اطلاعات حسابداری، کاربرد آن در تصمیم‌گیریها و هدفهای مدیریت و ایجاد تغییرات لازم متناسب با تغییرات ایجادشده در دنیای تجارت می‌پردازیم. بسیاری از بانکها و موسسه‌ها در تلاشند که توان نفوذ اطلاعات و عملیات خود را از طریق ایجاد مركز اطلاع‌رسانی اينترنتی قوی ارائه كنند و عرضه چنین اطلاعات و خدماتی را به کارکنان، مشتریان و تحلیلگران مالی افزایش دهند. سیستم یکپارچه اطلاعات حسابداری، محدودیتهای مکانی و زمانی را برای دسترسی به اطلاعات از بین می‌برد، هزینه و زمان دسترسی به اطلاعات را کاهش و سرعت گردش اطلاعات و عملیات را افزایش می‌دهد. مجموعه‌ای از شرایط، یعنی افزایش دستیابی افراد به اطلاعات و همچنین توان بیشتر گرفتن تصمیمهای صحیح از آن طریق، به بهبود شرایط سازمان و مشتریان می‌انجامد.
سیستم اطلاعات حسابداری مولفه و عنصری از شرکت است که به‌وسیله پردازش رویدادهای مالی، اطلاعات مالی و اطلاعات مبنای تصمیم‌گیری را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد.
کاربرد اولیه اطلاعات حسابداری، كمك به تصمیم‌گیری ذینفعان واحد اقتصادی است و دو گروه استفاده‌کننده براساس اطلاعات فراهم شده به‌وسیله سیستم حسابداری، تصمیمهایی را می‌گیرند. این دو گروه عبارتند از:
1- استفاده‌کنندگان داخلی (مجریان و مدیران)، و
2- استفاده‌کنندگان خارجی (سهامداران).
پس حسابداری با تهیه اطلاعات مورد نیاز تصمیم‌گیرندگان، خدمتی حیاتی به آنها ارائه می‌کند تا بتوانند از میان گزینه‌های مختلف، بهترین گزینه را برای بهره‌برداری از منابع کمیاب در انجام فعالیتهای تجاری و اقتصادی انتخاب كنند. لذا اطلاعات حسابداری حلقه اتصال بین فعالیتهای تجاری و سرمایه‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان است.
حسابداری را در اصل یک سیستم اطلاعاتی می‌دانند. قدمت حسابداری و یا بهتر بگوییم سیستم حسابداری، به زمانی مربوط می‌شود که انسان اولیه با شمارش آشنا شد.
فرایند تجزیه‌وتحلیل، طراحی و استقرار سیستمهای اطلاعاتی، چرخه‌ای به‌نام چرخه تکامل یا حیات سیستم را تشكیل می‌دهد. این چرخه تابع روشهایی است که از آنها به منظور انجام فعالیتها در چرخه استفاده می‌شود. تا اواسط دهه 1970 روشی به کار گرفته می‌شد که امروزه به نام روش سنتی نامیده می‌شود و نزدیک به سه دهه است که به علت نارساییهای آن، کنار گذاشته شده و به‌جای آن روشهای متعدد ساخت‌یافته یا مشابه آن مورد استفاده قرار گرفته است.
دانل و اسمیت (Donnel & Smith) در سال 1999 این موضوع را مطرح کردند که سیستم اطلاعات حسابداری به عنوان یک واسطه و رابط عمل می‌کند که از طریق آن، سه متغیر مجزای رفتار سازمانی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. سیستم اطلاعات حسابداری اطلاعاتی درباره وقایع اقتصادی فراهم می‌کند که تصمیم‌گیرندگان از آن در برنامه‌ریزی، نظارت و کنترل سازمان استفاده می‌کنند.
طبق نظر آنها، فرایند تصمیم‌گیری تابعی از سه متغیر: هدفها، مفهومها و نمادهاست. براساس این نظریه، سیستم اطلاعات حسابداری باید بتواند اطلاعاتی را فراهم کند که قابلیت فهم و مقایسه‌پذیری داشته باشد و استفاده‌کنندگان بتوانند با آن داده‌ها کار کنند و قادر باشند آنها را به مفاهیم اقتصادی مورد نیاز تبدیل و صورتهای مالی ویژه‌ای با توجه به زمان نیاز به آنها تهیه کنند. مثلاً در برخی شرکتهای نرم‌افزاری، سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که در آن استفاده‌کنندگان تاریخ شروع و پایان دوره صورتهای مالی را وارد می‌کنند و صورتهای مالی، بنابر علاقه استفاده‌کننده برای آن دوره زمانی تولید می‌شوند.

تاریخچه سیستمهای اطلاعات حسابداری

بقیه در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  

مقاله برّرسي سيستم حسابرسي داخلي وتأثير آن بر رشد وتوسعه اقتصاد كشوردر ادامه مطلب

ادامه مطلب |  

این مقاله درخواستی از یه نظر دهنده میباشد

چیزی خواستین نظر بدین این وبلاگ متعلق به شماهست در حد توانم خدمت گذارم

 

 ( بررسی توانایی مدل های پیش بینی ور شکستگی التمن و اهلسون در پیش بینی ورشکستگی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار )

 

ابوالفضل قدیری مقدم , محمدمسعود غلامپورفرد , فرزانه نصیرزاده ,

 

هدف این پژوهش مقایسه دو الگوی پیش بینی ورشکستگی آلتمن و اهلسون و ارائه مدل آماری مناسب جهت پیش بینی ورشکستگی در یک- دو-سه سال قبل از بحران مالی است. یافته های تحقیق حاکی از آن است که بدون تغییر ضرایب و متغیرهای مدل Z آلتمن (1968) و مدل اهلسون (1980) و هنچنین استخراج مدل پیش بینی ورشکستگی طی روش های رگرسیون چندگانه و لجستیک، در مجموع بر اساس دقت برآورد مدل های مزبور، مدل ارائه شده توسط اهلسون و مدل استخراج شده طی روش رگرسیون لجستیک دقت بالاتری در پیش بینی ورشکستگی شرکت ها دارا می باشند.

دانلود فایل پی دی اف در ادامه مطلب

 

ادامه مطلب |  

دانلود مقاله توسعه و برنامه ریزی اقتصادی

 اقتصاد | رشته اقتصاد | رشته مهندسی حسابداری | کتاب و پروژه دانشگاهی

توسعه اقتصادی

عنوان مقاله : توسعه و برنامه ریزی اقتصادی

قالب بندی : word

قیمت : رایگان

حجم فایل :  57 کیلوبایت

شرح مختصر : امروزه اهمّیت «توسعه اقتصادی» و نقش بارز آن در بنا نهادن جامعه‏ای آرمانی، بر هیچ کس پوشیده نیست تا آنجا که میتوان آن را از اولویت های دنیای امروز دانست، اولویتی که بر اساس آن بسیاری از محاسبات و معادلات جهانی شکل می گیرد. جست و جو در متون اسلامی در این زمینه، نشان می‏دهد که اسلام در پرداختن به مسائل و مباحث مربوط به توسعه اقتصادی، از همه مذاهب و مکاتب دیگر پیشی گرفته است. اصطلاح توسعه بصورت فراگیر پس از جنگ جهانی دوم مطرح شده است. واژه توسعه به معنای پیشرفت و به معنای خروج از لفاف است. خروج از لفاف یعنی خروج از جوامع سنتی به جوامع صنعتی

کلمات کلیدی : اهداف توسعه، انواع توسعه، توسعه اقتصادی، تولید ناخالص ملی ، توسعه نیافتگی، جریان تاریخی فرایند توسعه، کشورهای توسعه یافته، کشورهای در حال توسعه، انقلاب صنعتی ، انقلاب کشاورزی ، رشد اقتصادی ، برنامه ریزی اقتصادی ، سیاست های متعدد مالی و پولی ، تکنولوژی و توسعه اقتصاد ، چالشهای توسعه اقتصادی در روستاها، تاکید بر یک صنعت یا کسب و کار خاص

 

ادامه مطلب |  

دانلود پروژه صورتهای مالی تلفیقی


 صورت های مالی تلفیقی

 

رشته مهندسی حسابداری

عنوان پروژه : صورتهای مالی تلفیقی و سرمایه گذاری در واحد تجاری فرعی شرکتهای سهامی

قالب بندی : word

قیمت : رایگان

شرح مختصر : همین الان همه چیز در دنیا در حال تحول است چون لازمه ی پیشرفت انسان ها تحول است هر لحظه تغییر میکنیم این دگرگونی شامل حال هر جاندار و غیر جانداری میباشد چه بسا حسابداری که وابسته به تحولات میباشد کمی گسترده تراز ان پیش برویم میبینیم برخی واحدهای تجاری برای انعکاس سریع تر این تغییرات نیاز به واحدهای دیگری دارند که این عمل با تلفیق یا ترکیب انجام میگیرد. در دنیای امروز،انگیزه‌هایی مانند حذف برخی از هزینه‌های ثابت، هماهنگی مراحل ساخت در فرایند تولید، اعمال مدیریت کارامدتر و افزایش بهره‌وری، کاهش مخاطره، دستیابی سریعتر به منابع مالی، کسب‌ مزیتهای رقابتی و ورود به بازارهای‌ جدید و نیز بهره‌مندی از مزایای‌ قانونی و مالیاتی، موجب افزایش‌ تلفیق های واحدهای تجاری شده است .در ترکیب واحدهای تجاری،هرگاه‌ ترکیب منجر به ایجاد رابطه اصلی و فرعی شود،واحد تحصیل‌کننده‌ (اصلی)باید صورتهای مالی تلفیقی‌ تهیه و ارائه کند.هدف از تهیه‌ صورتهای مالی تلفیقی فراهم کردن‌ اطلاعات درباره وضعیت مالی و عملکرد مالی واحد تجاری اصلی و واحدهای تجاری فرعی آن است.نظر به اهمیت موضوع در اکثر کشورهای‌ جهان،تدوین استانداردهای حسابداری‌ در مورد تهیه و ارائه صورتهای مالی‌ تلفیقی مورد توجه قرار گرفته است. الزامات استانداردهای حسابداری ایران، ایالات متحد،انگلستان‌و بین المللی در مورد تهیه و ارائه صورتهای مالی‌ تلفیقی شباهتهای زیادی با هم دارند اما در بعضی موارد همانند شیوه‌ محاسبه وانعکاس سهم اقلیت،حذف‌ سود یا زیان تحقق نیافته،استهلاک‌ سرقفلی و نحوه ارائه سرمایه‌گذاری در صورتهای مالی واحد تجاری اصلی، رویه‌های متفاوتی تجویز شده است. که ماهم در اینجا قصد مقایسه عناوین مذکور را داریم

فهرست :

پیشگفتار

مقدمه

تعاریف استاندارد ایران

ضوابط تلفیق

مبانی نظری تهیه صورتهای مالی تلفیق

استانداردهای حسابداری سرقفلی امریکا

استانداردهای بین‌المللی حسابداری سرقفلی

دلایل عدم تمایل شرکت ها به تهیه صورت های مالی تلفیقی

مقایسه استاندارد ایران با ایالات متحده و بین الملل

موارد مستثنی شدن واحدهای فرعی از تلفیق

نحوه محاسبه سهم اقلیت از خالص داراییها (استاندارد ایران و بین الملل و ایالات متحد)

نحوه انعکاس سهم اقلیت در ترازنامه

نحوه انعکاس سهم اقلیت در صورت سود و زیان

نحوه انتساب سرقفلی به اکثریت و اقلیت

معاملات و مانده‌های درون‌گروه

هموارسازی سود و انگیزه های ان و عکس العمل استاندارد ایران

نکته های ضروری در تلفیق

نمونه صورت مالی تلفیقی

انواع گزارش حسابرسی صورتهای مالی تلفیقی

چالشهای حسابرسی صورتهای مالی تلفیقی

موارد درخور توجه درباره نحوه اجرای حسابرسی صورتهای مالی تلفیقی

موارد در خور توجه مجامع عمومی شرکتهای اصلی

یشنهادات وانتقادات به سازمان حسابرسی

برخی سوالات اساسی در تلفیق

نتیجه گیری – پیشنهادات و انتقادات نگارنده

ادامه مطلب |  

 
دانلود مقاله بررسی اوضاع اقتصادی دوران هخامنشیان‎اقتصاد هخامنشی

 

عنوان مقاله :  بررسی اوضاع اقتصادی دوران هخامنشیان‎

قالب بندی :  PDF

قیمت :   رایگان

شرح مختصر :  کورش در دوران زمامداری خود، از سیاست اقتصادی و اجتماعی عاقلانه‌ای که کمابیش بر اساس خواسته‌های کشورهای وابسته بود، پیروی می‌کرد. از این سخن او که می‌گوید: «رفتار پادشاه با رفتار شبان تفاوت ندارد، چنانکه شبان نمی‌تواند از گله‌اش بیش از آنچه به آنها خدمت می‌کند، بردارد. همچنان پادشاه از شهرها و مردم همان‌قدر می‌تواند استفاده کند که آنها را خوشبخت می‌دارد.» و نیز از رفتار و سیاست همگانی او، به خوبی پیداست که وی تحکیم و تثبیت پادشاهی خود را در تأمین خوشبختی مردم می‌دانست و کمتر به دنبال زراندوزی و تحمیل مالیات بر کشورهای وابستهٔ خود بود. او در دوران کشورگشایی نه تنها از کشتن و کشتارهای وحشتناک خودداری کرد بلکه به باورهای مردم احترام گذاشت و آنچه را که از کشورهای شکست‌خورده ربوده بودند، پس داد. «بر اساس تورات، پنج هزار و چهار سد ظرف طلا و سیم را به بنی‌اسراییل می‌بخشد، پرستش‌گاه‌های مردم شکست‌خورده را می‌سازد و می‌آراید.» و به گفتهٔ گزنفون، رفتار او به گونه‌ای بوده که «همه می‌خواستند جز خواستهٔ او چیزی بر آنها حکومت نکند.» کمبوجیه با آنکه از کیاست کورش بهره‌ای نداشت و از سیاست آزادهٔ وی پیروی نمی‌کرد، در دوران توانمندی خود به گرفتن مالیات از مردم شکست‌خورده نپرداخت، بلکه مانند کورش بزرگ به گرفتن هدیه‌هایی چند قانع بود.

 فهرست :

بنیان گزاری دولت هخامنشی و تسلط هخامنشیان

اصلاحات داریوش یکم و نظام

اجتماعی – اقتصادی حکومت هخامنشیان

اجلاس مشورتی سران خاندان های بزرگ

الف) نطق هوتانه

ب) نطق مگابیز

ج) نطق داریوش

برخوردهای ایران و یونان

اجلاس مشورتی سران خاندان های بزرگ

خشایارشاه

تمدن ایران در عهد هخامنشیان

طرز حکومت و سازمان اداری

برتری دموکراسی

ارزش آزادی

طرز ادراه ی کشورها

 راههای ارتباطی

نیروی دریایی

سازمان ارتش

قضا و دادرسی

سازمان قضایی

قوانین جزایی و انواع کیفر

اوضاع اقتصادی و اجتماعی دوره هخامنشیان

بانک در عهد هخامنشی

پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در این سرزمین

از هم پاشیدن نظام اشتراکی ماقبل تاریخ:

نظام اجتماعی اقتصادی قبایل ایران باستان

وضع اجتماعی و اقتصادی ملل در دوره ی هخامنشی

سیاست اقتصادی سلاطین هخامنشی

ظهور بانکهای خصوصی

رفتار مردم، اقتصاد و اجتماع

 روابط تدریجی اقتصاد کشاورزی

زمین های کشاورزی و باغ ها

قراردادهای اجاری

اراضی معابد و تشکیلات اداری سلطنتی

تکالیف مالی معبد بابلی

عدالت گوبارو

نظام ارضی

نظام اجتماعی و سازمان اداری ایران در زمان داریوش

سازمان اداری

آموزش اداری وکشوری

تشکیلات، طبقات و مقامات

ارتباطات (روابط عمومی)

طبقات اجتماعی هخامنشیان

طبقات اجتماعی هخامنشی از نظر هرودت

طبقات اجتماعی در بابل

طبقات اجتماعی از نظر کوروش

بلند پایه ترین مقام های نظام اداری

الف) رئیس تشریفات:

رئیس تشریفات دربار، بلندپایه ترین مقام پس از شاه

ب) قائم مقام رئیس تشریفات

پ) سازمان دربار

ث) خزانه دار دربار

انبار شاهی

کارمندان و کارکنان

وضعیت دستمزدها

دستمزدها

حسابداری ایران در دوره هخامنشیان

درآمد و تشکیلات مالی

اقوام خراجگزار و اقوام هدیه دهنده

از کوروش تا داریوش

خراج و سکه

مالیات ها

مالیات

بار سنگین مالیات

وضع مودیان مالیاتی

تجارت و بازرگانی

امور مالی و حسابداری و مقایسات

پیدایش بانک

قیمت ها

زن در شاهنشاهی ایران

این مقاله از طرف سعدی بالاخلی برای سایت پروژه دات کام ارسال شده است

پسورد و منبع: www.prozhe.com

حجم فایل : ۲,۲۸۰ کیلوبایت

دریافت دانلود در ادامه مطلب

ادامه مطلب |  
دانلود مقاله آشنایی با مفاهیم مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده

 

عنوان مقاله :  آشنایی با مفاهیم مالیات بر ارزش افزوده

قالب بندی :  word, PDF

قیمت :   رایگان

شرح مختصر :  مقاله پیش رو بطور کامل و جامع به بررسی مقالات حسابداری مالیات بر درآمد(AFIT) می پردازد. در بخش نخست اشاره ای داریم به شناسایی چهار جنبه مشخص حسابداری مالیات بر درآمد و نگاه کوتاهی نیز به قوانین مرتبط با این حسابداری خواهیم داشت. سپس مقالات و مطالعات موجود در را بتفصیل بررسی نموده و پیشنهاداتی برای تحقیقات آتی داریم. در این مقاله ضمن تاکید بر سوالات موجود به حوزه هایی پرداخته ایم که مستلزم توجه تحقیقاتی بیشتری هستند و قطعاً آنالیز بیشتری می طلبند. این مقاله به یکی از پیچیده ترین حوزه های گزارش مالی یعنی حسابداری درآمد بر مالیات(AFTI) می پردازد. AFIT فرایندی است که ۱٫ پرداخت های نقدی مالیات در آینده و استرداد حاصل معاملات جاری و قبلی بواسطه آن بعنوان دارایی ها و دیون مالیات معوق ثبت شده تا وضعیت مالی شرکت را بدرستی نشان دهد و ۲٫ بمنظور درست نشان دادن عملکرد مالی شرکت هزینه مالیات بر درآمد گزارش می شود. حسابداری مالیات بر درآمد و کاربردهایش در گزارش مالی و برنامه ریزی مالیاتی پیش از این هزاره چندان مورد توجه گروهها و جمع های روشنفکرانه نبود. در حالیکه در سال های اخیر توجه محققان حسابداری و محققان مالیاتی به حدی به حسابداری مالیات بر درآمد معطوف شده که AFIT به فعال ترین حوزه تحقیقات حسابداری در تنظیم(وضع) مالیات تبدیل شده است. تقریباً اکثر مطالعات انجام گرفته تجربی بوده اند که مفاد اطلاعات  نهایی حساب های مالی و نقش آن ها در مدیریت درآمدها را تست می کنند. بمنظور ارائه ساختاری جهت آگاهی از مقالاتی از این دست، به چرایی تفاوت AFIT با سایر موضوعات گزارش مالی پرداخته و اشاره ای گذرا به اصول اولیه حاکم بر گزارش حسابداری مالیات بر درآمد داریم و ضمن مرور مقالات موجود موارد مهم تر را مشخص نموده و سایر سوالات مورد نظر و مهم را شناسایی و به بررسی نقاط ضعف و فرصت های طبیعی تر می پردازیم. طبق اطلاعات ما مقاله پیش رو نخستین مقاله تحقیقاتی جامع درمورد حسابداری مالیات بر درآمدها است. هدف این مقاله علاوه بر معرفی محققان جدید به این رشته ترغیب محققان فعال جهت گسترش و توسعه مرزهای AFIT است. دستیابی به چنین مخاطبان گسترده ای چالش بزرگی محسوب می گردد. در بخش ۳ تعاریف بدیهی از قوانین حاکم بر حسابداری مالیات بر درآمدها را برای آن دسته از خوانندگان بی اطلاع یا آن دسته از خوانندگانی آورده ایم که اطلاعات کمی درمورد فرایند مالیات بر درآمد در صورتحساب های مالی شرکت ها دارند.

 فهرست :

دلیل مطالعه و بررسی حسابداری مالیات بر درآمدها

مروری بر قوانین موجود در حسابداری مالیات بر درآمدها

تفاوت های موقت

تفاوت های دائم

احتمال مالیات نامعلوم

سپرده گذاری مجدد دائمی درآمدهای خارجی

مدیریت درآمدها

مطالعات مدیریت درآمد بواسطه تخفیف بها

مطالعات مدیریت درآمدها از طریق حساب احتیاطی مالیات

رابطه بین تفاوت های مالیات ثبت و ویژگی های درآمدی

قیمت گذاری اطلاعات مالیاتی گزارش شده در صورت وضعیت های مالی

حساب های مالیاتی معوق

مالیات احتیاطی

مفاد اطلاعات درآمد مشمول تخمینی و تفاوت های ثبت- مالیات

رابطه بین عواید همزمان(معاصر) و تفاوت های مالیات ثبت

رابطه بین عواید آتی و درآمد مشمول مالیاتی تخمینی

این مقاله از طرف سعدی بالاخلی برای سایت پروژه دات کام ارسال شده است

پسورد و منبع : www.prozhe.com

حجم فایل : ۴۷۷ کیلوبایت

دریافت دانلود در ادامه مطلب


ادامه مطلب |  
دانلود مقاله استانداردهای حسابداری ایراناستانداردهای حسابداری

عنوان مقاله :  استانداردهای حسابداری ایران

قالب بندی :  PDF, word

قیمت :   رایگان

شرح مختصر : استانداردهای حسابداری، مقررات حاکم‌بر چگونگی انجام کار حسابداری هستند.استانداردها به‌عنوان قواعد پایدار مورد پذیرش همگان قرار می‌گیرند، اما در عمل به‌طور دائم در تغییرند. استانداردهای حسابداری معمولاً شامل سه بخش هستند : شرح مسئله،بحث مستدل یا ارائه راههایی برای حل مسئله،ارائه راه‌حل مطلوب. یکی از رویدادهای بسیارمهمی که در سال‌ها ی اخیر در جامعه حسابداری کشور به وقوع پیوست، تدوین استانداردهای حسابداری ایران بر مبنای استانداردهای  بین‌المللی حسابداری و الزام به رعایت آن در تهیه صورت‌‌های مالی بود. از آنجا که این استانداردها شامل تغییراتی در برخی از روش‌ها و رویه‌های مورداستفاده نسبت به سال‌های قبل از الزام به رعایت استانداردها بود، این احتمال همواره وجود داشت که قابلیت مقایسه صورت‌‌های مالی زیر سوال رود. به این ترتیب در این مقاله قابلیت مقایسه صورت‌های مالی، در قبل و بعد از الزام به رعایت استانداردهای حسابداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فهرست :

تعریف حسابداری

نقدی براستانداردهای حسابداری برای ایران

شیوه‌های تدوین چارچوب نظری و استانداردهای حسابداری

رویکردهای حاکم بر تدوین استانداردهای حسابداری بخش عمومی

عوامل توسعه نیافتن حسابداری در ایران

استاندارد حسابداری مالی شماره ۱۲

استاندارد حسابداری شماره ۱۵

ضرورت تدوین استاندارد حسابداری سود هر سهم در  ایران

تغییر طبقه‌بندی سرمایه‌گذاریها

بررسی تطبیقی استانداردها

خلاصه و نتیجه گیری

 

این مقاله از طرف صادق ملایی برای سایت پروژه دات کام ارسال شده است

پسورد و منبع: www.prozhe.com

حجم فایل : ۶۰۷ کیلوبایت


دریافت دانلود در ادامه مطلب


ادامه مطلب |  


 زبان: فارسی  نویسنده: فیروز کردی
 نوع فایل: PDF
 تعداد صفحات: 6  ناشر: آی آر پی دی اف
 حجم کتاب: 732 کیلوبایت
توضیحات

- مبنای تهیه استانداردهای حسابداری
- دامنه کاربرد استانداردهای حسابداری
- تهیه و ارائه صورتهای مالی
- انحراف از استانداردهای حسابداری
- سایر موارد 

پروژه سیستم حقوق و دستمزد حسابداری

دانلود پروژه سیستم حقوق و دستمزد مربوط به رشته حسابداری

 عکس   پروژه سیستم حقوق و دستمزد حسابداری

این پست در مورد پروژه سیستم حقوق و دستمزد و مربوط به رشته حسابداری می باشد که شما عزیزان بازدید کننده سایت ششدار تحقیق میتوانید بصورت رایگان دانلود نمائید .

پروژه سیستم حقوق و دستمزد حسابداری

 عکس   پروژه سیستم حقوق و دستمزد حسابداری

پسورد : www.tak-tahghigh.com

 

 

 
تئوری اخلاقی و تاثیر فشار بودجه زمانی بر رفتار حسابرسان مستقل
 

دانلود

تهیه و تنظیم: دکترساسان  مهرانی - مهدیس نعیمی

------------------------------------------------------------------------
انقلاب در تفکر حسابداری و مفهوم ابرتئوری
دانلود

 

تهیه و تنظیم: کامبیز فرقاندوست حقیقی

------------------------------------------------------------------------
پژوهش های نو در حرفه
 

دانلود

ترجمه: دکتر کیهان مهام

------------------------------------------------------------------------
حسابرسی داخلی اثربخش
 

دانلود

ترجمه و تالیف: علی کمالی زارع - عباس ارباب سلیمانی

------------------------------------------------------------------------
قانون مندی حسابرسی
دانلود

 

دکتر غلامحسین دوانی

------------------------------------------------------------------------
پیام های حرفه ای حسابرسی
دانلود

برداشت از: آخرین شماره مجله حسابرس

------------------------------------------------------------------------
رتبه بندی موسسات حسابرسی
دانلود

دکتر غلامحسین دوانی

 
 
ادامه مطلب |  
حسابداری منابع انسانی

مقاله در ادامه مطلب.....
ادامه مطلب |  

حسابداري چيست؟

 

حسابداري فن ثبت، طبقه‌بندي و تلخيص فعاليتهاي مالي يک موسسه در قالب اعداد قابل سنجش به پول و تجزيه و تحليل نتايج حاصله از بررسي اين اعداد است. اين عمليات معمولا به وسيله يک حسابدار انجام مي‌شود.    ادامه...

 

 

تاريخچه

 

حسابداري دانشگاهي با بيش از پانصد سال سابقه و با نام لوکا پاچيولي (۱۴۹۵ ميلادي) آغاز شده‌است. لوکا پاچيولي تحصيلات خود را در وِنيز و رُم گذراند و در دهه ۱۴۷۰ راهب صومعه‌اي شد که از فرقه فرانسيس بود. تا سال ۱۴۹۷ معلم خصوصي پروازي رياضيات بود، که در آن سال دعوت نامه‌اي از لودُويکو اِسفُرتسا دريافت نمود تا در ميلان مشغول به کار شود. او در آنجا با لئوناردو داوينچي کار و زندگي مي‌کرد و به او رياضيات ياد مي‌داد. در ۱۴۹۹، پاسيولي و لئوناردو مجبور شدند تا از ميلان فرار کنند که لوئي دوازدهم از فرانسه شهر را به تصرّف خود در آورده و حاميان آنها را از آنجا بيرون کرد. بعد از آن، پاسيولي و لئوناردو خيلي اوقات با همديگر سفر مي‌کردند. به محض برگشت به ميهن، پاسيولي به علت سالخوردگي در سال ۱۵۱۷ فوت کرد.

 

پاسيولي چندين کتاب در زمينه رياضيات منتشر کرد

 

تلفيق دانش رياضي زمان خود، همچنين جالب توجه مي‌باشد که شامل اولين شرح منتشر شده درباره روش نگهداري از حسابها و دفاتر مي‌باشد که تجّار وِنيزي در طول رنسانس ايتاليا بکار مي‌بردند، که به سيستم حسابداري دفترداري دو طرفه معروف بود. اگرچه پاسيولي اين سيستم را تدوين کرد نه اينکه آنرا اختراع کرده باشد، ولي به‌عنوان «پدر علم حسابداري» مورد توجه واقع شد. سيستمي که او منتشر کرد شامل اغلب چرخه‌هاي حسابداري بود که ما امروز آنها را مي‌شناسيم. او استفاده از دفاتر روزنامه و دفتر کل را شرح داد، و تذکر داد که يک فرد نبايد به رختخواب برود مگر اينکه بدهي با بستانکاري برابر باشد! دفتر کل او حسابهايي براي موجودي (که شامل وجوه دريافتي و موجودي کالا بود)، تعهّد بانکي، سرمايه، درآمد، و مخارج داشت- انواع حساب که در بيلان کار و صورتحساب درآمد يک سازمان بترتيب گزارش مي‌شود. او ثبت نهايي آخر سال را نشان داد و پيشنهاد کرد که يک تراز آزمايشي براي تأييد دفتر کل متعادل بکار گرفته شود. همچنين، رساله او دامنه وسيعي از موضوعات مرتبط را، از اخلاقيات حسابداري گرفته تا حسابداري هزينه، شامل مي‌شود.

 

از مهم‌ترين تغييرات حسابداري در طول پانصد سال گذشته تغيير ماهيت نظري آن است. حسابداري دانشگاهي در چهارصد سال اول عمر خود عمدتاً رويکردي تکنيکي و فني داشته‌است. در اوايل سده بيستم اولين مباحث نظري در حوزه حسابداري مطرح و وجه علمي بودن آن به مذاق بحث گذاشته مي‌شود. در طول دهه‌هاي آغازين سده بيستم مباحث نظري و فلسفي جدي در خصوص تعلق حسابداري به يکي از حوزه‌هاي معرفت بشري رواج داشته‌است. اين مجادلات در طرح تخصيص حسابداري به يکي از حوزه‌هاي علم يا فن يا هنر به اوج خود مي‌رسد. در اواسط سده بيستم و با احاطه مکتب مثبت‌گرايي (پازيتيويسم) بر فضاي دانشگاهي جهان، نظريه‌هاي حسابداري مثبت‌گرايانه به ظهور مي‌رسد. ضعفهاي بنيادين نظريه‌هاي مثبت‌گرايانه در ظرف کمتر از ربع قرن آشکار مي‌شود و حسابداري به تبع ساير محافل علمي وارد دنياي جديد جُستارهاي فلسفي و نظري مي‌شود. طرح حسابداري انتقادي يا امثال آن نشانه اين تحول نظري در حسابداري است

 

تعريف

 

حسابداري عبارتست از مجموعه‌اي از اجزاي به‌هم‌پيوسته در داخل يک سازمان يا موسسه که به جمع آوري، تجزيه و تحليل، ثبت، طبقه‌بندي، تلخيص رويدادهاي مالي مي‌نمايد و اطلاعات را در قالب گزارشاتي در اختيار استفاده‌کننده‌گان درون سازماني و برون سازماني قرار مي‌دهد.

 

مراحل

 

به طوري که از تعريف فن حسابداري بر مي‌آيد اين فن داراي ۴ مرحله مي‌باشد:

 

   1. ثبت فعاليتهاي مالي

   2. طبقه بندي اقلام ثبت شده

   3. تلخيص اقلام

   4. تفسير نتايج حاصله از بررسي اقلام خلاصه شده

 

حسابداري در ايران

 

حسابداري در ايران در حوزه? نظري تحت تأثير جريانات پازيتيويسم رشد کمّي زيادي کرده‌است و پايه گذاري تحصيلات تکميلي با اين نگاه به حسابداري صورت گرفته و توسعه يافته‌است. با اين وصف تعريفي از حسابداري در ايران غالب است که مضمون و محتواي آن صرف نظر از چينش يا تفاوت ظاهري الفاظ آن براي همه دانش آموختگان حسابداري ايران شناخته شده‌است. بر اساس اين تعريف: حسابداري عبارت است از فرآيند شناسايي، جمع آوري، ثبت، طبقه بندي، تلخيص، گزارشگري، و تحليل رويدادهاي مالي يک شخصيت اقتصادي در يک دوره مالي معين بر اساس واحد پول ملي. اين تعريف ترجمه? کاملي است از تعاريف مختلفي که از حسابداري در عصر پازيتيويسم يعني دهه‌هاي ۴۰ الي ۶۰ سده پيشين در دنيا رواج داشته‌است.

 

سيد حسن سجادي نژاد و همچنين اسماعيل عرفاني و دکتر عزيز نبوي از بنيانگذاران حرفه حسابداري در ايران به شمار مي‌روند که با تأسيس مدرسه عالي حسابداري شرکت ملي نفت و موسسه عالي حسابداري توانستند بيش از ۶۰۰۰ دانش آموخته رشته‌هاي حسابداري و حسابداري دولتي و حسابرسي پرورش دهند.

 

نرم‌افزاراهاي حسابداري

 

استفاده از سيستم‌هاي نرم‌افزاري براي سرعت بخشيدن و بالا بردن سرعت مراحل حسابداري از سالهاي اوليه پديد آمدن کامپيوتر و نرم‌افزار شروع شد. اولين سيستم نرم‌افزاري حسابداري ايران پيش از انقلاب توسط يک دانشگاه آمريکايي براي پالايشگاه آبادان طراحي شد که به مدت حدود ۱۰ سال از آن استفاده مي‌شد. هرچند کار با سيستم‌هاي اوليه پانچ کارت بسيار سخت بود ولي حدود ۵۰ پانچيست از عهده اين وظيفه بر مي‌آمدند. امروزه با ورود سيستمهاي حسابداري پيشرفته بر روي کامپيوترهاي شخصي، و نيز سيستمهاي يکپارچه مالي، اداري، اتوماسيون و حسابداري، استفاده از نرم‌افزار براي حسابداري به بديهي ترين بخش آن براي هر سازمان تبديل شده‌است. نرم‌افزارهاي مختلف در اين رابطه وجود دارد که به عنوان نمونه مي‌توان به آفيس اکانتينگ محصول شرکت ماکروسافت اشاره کرد. بسياري از نرم‌افزارهاي بزرگ مالي و اداري جهان براي بالا بردن کارايي و کارکرد سيستم خود از آخرين تکنيک‌هاي نرم‌افزاري مانند پردازش موازي و جديدا پردازش ابري استفاده مي‌کنند.

 
اثر استانداردهاي حسابداري ايران بر قابليت مقايسه صورت‌هاي مالي شرکت‌‌هاي بورس

يکي از رويدادهاي بسيارمهمي که در سال‌ها ي اخير در جامعه حسابداري کشور به وقوع پيوست، تدوين استانداردهاي حسابداري ايران بر مبناي استانداردهاي بين‌المللي حسابداري و الزام به رعايت آن در تهيه صورت‌‌هاي مالي بود. از آنجا که اين استانداردها شامل تغييراتي در برخي از روش‌ها و رويه‌هاي مورداستفاده نسبت به سال‌هاي قبل از الزام به رعايت استانداردها بود، اين احتمال همواره وجود داشت که قابليت مقايسه صورت‌‌هاي مالي زير سوال رود.

دانلود 


اثرات ارائه صورتهاي مالي بر قضاوت سرمايه گذاران در تصميمات سرمايه گذاري

توان تجزيه و تحليل و قدرت پيش بيني مهم ترين عامل در تصميمات سرمايه گذاري مي باشد كه خود به عوامل متعددي از قبيل سود آتي ، قيمت سهام ، بازده سهام ، ريسك و غيره بستگي دارد. اين تحقيق نقش ذهنيت گرايي سرمايه گذاران در مورد پيش بيني سود شركت ها و اينكه آيا استفاده از اطلاعات مالي مي تواند موجب حذف يا كاهش ذهنيت گرايي سرمايه گذاران گردد را مورد بررسي قرار مي گيرد

دانلود 


اثرات تورمي اجراي ماليات بر ارزش افزوده

نظام مالياتي کشورهاي توسعه يافته جهان در طي دهه گذشته رويکرد بيشتري را به سمت ماليات بر هزينه ها يا مصرف انتخاب نموده است.اين مهم به دليل آثار تخريبي بيشتر مالياتهاي بر درآمد است که غير از ماليات بر مجموع درآمد، عمدتا بازار برنامه هاي توليد را متاثر نموده و موجب تخصيص غير موثر منابع مي شوند. به خصوص تغيير جهت در سهم ماليات هاي بر مصرف و هزينه، با استفاده از سيستم ماليات بر ارزش افزوده تسهيل شده و انتظار افزايش در کارايي اجرايي، در کنار بهبود در تخصيص منابع نيز انتظار مي رود.


دانلود 


استفاده از اطلاعات تاريخي مالي و غير مالي جهت تفکيک شرکت هاي موفق از نا موفق

اهميت اطلاعات در پيش بيني بازده سهام، محققان را بر آن داشته تا به دنبال متغير ها و شاخص هايي باشند که ارتباط معني داري با بازده سهام دارند. اين اطلاعات مي توا ند به دو دسته اطلاعات مالي که قابل استخراج از صورتهاي مالي بوده و اطلاعات غير مالي تقسيم شود. نتايج به دست امده از تحقيقات انجام شده در اين زمينه نشان ميدهد که اطلاعات مالي و غير مالي هر دو بر بازده سهام موثر هستند.


دانلود 


استفاده از فناوري اطلاعات در گزارشهاي مالي

امروزه تحولات شگرفي در زمينه اطلاعات رخ داده و پيشرفتهاي ان فراگير شده است به طوري که روندهاي دگرگوني را در ز مينه مختلف ايجاد کرده است. مهمترين ويژگي هاي آن سرعت زياد در پردازش داده ها، دقت فوق العاده زياد، سرعت بالاي دسترسي به اطلاعات، به روز بودن، امکان مبادله الکترونيکي اطلاعات، کيفيت بالا، قيمت فوق العاده ارزان و رو به کاهش مي باشد و از طرفي گسترش حجم عمليات وپيچيده تر شدن امور را در پيش داريم.


دانلود 


استفاده کنندگان از صورتهاي مالي

اطلاعات بعد از پردازش به شکل صورت هاي مالي در مي آيند. حال بايد ديد که چه کساني از اين اطلاعات استفاده مي کنند. به طور کلي استفاده کنندگان از اطلاعات مالي به دو دسته تقسيم مي شوند. دسته اول استفاده کنندگان درون سازماني و دسته دوم استفاده کنندگان برون سازماني.

استفاده کنندگان درون سازماني:

اداره کنندگان يک موسسه شامل هيات مديره و مدير عامل، مديران اجرايي و سر پرستان عمليات يک موسسه، استفاده کنندگان درون سازماني گزارشهاي مالي هستند. اين افراد در سطوح مختلف مديريت به ترتيب براي برنامه ريزي، بودجه بندي، هدايت عمليات، کنترل فعاليتها وانجام دادن اقدامات عادي و روزمره از اطلاعاتي که توسط سيستم حسابداري يک موسسه فراهم مي شود ( صورتهاي مالي ) بهره مي گيرند.


دانلود 


استهلاک

تعاريف استهلاک

1) در سيستم حسابداري سنتي، مفهوم استهلاک به فرايند تسهيم و تخصيص بهاي اوليه دارايي ثابت از طريق روش منظم و سيستماتيک و منطقي به دوره هاي مالي که انتظار کسب سود و فايده از تحصيل آنها مي ر ود، اطلاق مي گردد.

2) طبق استانداردهاي بين المللي حسابداري شماره 4 ( استهلاک) سر شکن کردن مبلغ قابل استهلاک يک دارايي به عمر مفيد برآوردن آن.

3) طبق استانداردهاي حسابداري ايران، تخصيص سيستماتيک مبلغ استهلاک پذير يک دارايي طي عمر مفيد آن.

4) طبق نظريه FASB ، استهلاک به عنوان تسهيم منطقي و سيستماتيک بهاي تمام شده به دوره هاي استفاده از آن.


دانلود 


اطلاعات حسابداري و تصميم گيري چند فرضيه رفتاري

اگر بپذيريم يک هدف عمومي و مشترک از تهيه و ارائه اطلاعات حسابداري، فراهم ساختن مبنايي براي تصميم گيري هاي اقتصادي است خواهيم پذيرفت که مطالعه در ابعاد رفتاري حسابداري ضروري است. دقت در مفهوم عباراتي نظير سه عبارت زير مي تواند در تبيين ارتباط بين سيستمهاي حسابداري، اطلاعات حسابداري و تصميم گيرندگان مفيد واقع شود:

1) اگر اطلاعات حسابداري در فرآيند تصميم گيري به عنوان اطلاعات مربوط تلقي نشود هر گونه تغيير در اين اطلاعات نيز بر تصميم موثر نخواهد بود.

2)هر گاه اطلاعات غير حسابداري نيز در دسترس باشد، آنگاه مفهوم و جايگاه ذهني اطلاعات حسابداري  در نظر تصميم گيرنده ) بر ارزش اين اطلاعات  اطلاعات حسابداري ) در فرآيند تصميم گيري موثر خواهد بود.

 
دانلود مقاله استانداردهای حسابداری ایراناستانداردهای حسابداری

عنوان مقاله :  استانداردهای حسابداری ایران

قالب بندی :  PDF, word

قیمت :   رایگان

شرح مختصر : استانداردهای حسابداری، مقررات حاکم‌بر چگونگی انجام کار حسابداری هستند.استانداردها به‌عنوان قواعد پایدار مورد پذیرش همگان قرار می‌گیرند، اما در عمل به‌طور دائم در تغییرند. استانداردهای حسابداری معمولاً شامل سه بخش هستند : شرح مسئله،بحث مستدل یا ارائه راههایی برای حل مسئله،ارائه راه‌حل مطلوب. یکی از رویدادهای بسیارمهمی که در سال‌ها ی اخیر در جامعه حسابداری کشور به وقوع پیوست، تدوین استانداردهای حسابداری ایران بر مبنای استانداردهای  بین‌المللی حسابداری و الزام به رعایت آن در تهیه صورت‌‌های مالی بود. از آنجا که این استانداردها شامل تغییراتی در برخی از روش‌ها و رویه‌های مورداستفاده نسبت به سال‌های قبل از الزام به رعایت استانداردها بود، این احتمال همواره وجود داشت که قابلیت مقایسه صورت‌‌های مالی زیر سوال رود. به این ترتیب در این مقاله قابلیت مقایسه صورت‌های مالی، در قبل و بعد از الزام به رعایت استانداردهای حسابداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فهرست :

تعریف حسابداری

نقدی براستانداردهای حسابداری برای ایران

شیوه‌های تدوین چارچوب نظری و استانداردهای حسابداری

رویکردهای حاکم بر تدوین استانداردهای حسابداری بخش عمومی

عوامل توسعه نیافتن حسابداری در ایران

استاندارد حسابداری مالی شماره ۱۲

استاندارد حسابداری شماره ۱۵

ضرورت تدوین استاندارد حسابداری سود هر سهم در  ایران

تغییر طبقه‌بندی سرمایه‌گذاریها

بررسی تطبیقی استانداردها

خلاصه و نتیجه گیری

 

این مقاله از طرف صادق ملایی برای سایت پروژه دات کام ارسال شده است

پسورد و منبع: www.prozhe.com

حجم فایل : ۶۰۷ کیلوبایت

==============================================================1- استاندارد حسابداري ( گزارشگري بر حسب قسمتهاي مختلف )

2- استاندارد حسابداري ( حسابداري مشارکتهاي خاص )

3- استاندارد حسابداري ( گزارشگري مالي ميان دوره اي )

4- استاندارد حسابداري ( گزارشگري مالي واحدهاي تجاري در مرحله قبل از بهره برداري )

5- استاندارد حسابداري ( حسابداري تسعير ارز )

6- استاندارد حسابداري ( حسابداري اجاره ها )

7- استاندارد حسابداري ( ارزش متعارف )

8- استاندارد حسابداري ( بانک ها و موسسات اعتباري )

9- استاندارد حسابداري ( شرکت هاي تامين مالي )

10- استاندارد حسابداري ( شرکت هاي سرمايه گذاري )

11- استاندارد حسابداري ( نفت و گاز )

12- اطلاعات مالياتي براي حسابداران و مديران

13- اطلاعات مقايسه اي

14- رويدادهاي پس از تاريخ ترازنامه

15- بخشنامه سازمان امور مالياتي در خصوص انتخاب بازرس و حسابرس در شرکت هاي سهامي

16- بيانيه 34 هيات استانداردهاي حسابداري دولتي

17- رتبه بندي موسسات حسابرسي

18- مبناي محاسبه عيدي و سنوات و مرخصي استفاده نشده

19- حسابداري و فرآيند سياسي 
رابطه همبستگي ميان نسبتهاي مالي مبتني بر ترازنامه و مبتني بر صورت جريان وجوه نقد

مقاله حاضر خلاصه¬اي ازپژوهشي است که به منظور بررسي همبستگي و پراکنش اطلا‌عات مربوط به تحليل نقدينگي با استفاده از شاخصهاي مبتني بر ترازنامه و شاخصهاي مبتني بر صورت جريان وجوه نقد صورت گرفته است، تا از چگونگي برداشت استفاده¬کنندگان از اين شاخصها آگاهي به دست آيد. ورشکستگي شرکتهايي نظير W.T.Grant و عموميت به¬کارگيري نسبتهاي نقدينگي مبتني بر ترازنامه نظير نسبتهاي جاري و آني توسط استفاده کنندگان صورتهاي مالي، ضرورت اين پژوهش را نشان مي-دهد.

دانلود 


روش محاسبه صحيح بهاي تمام شده در هزينه يابي بر مبناي فعاليت

وقوع رويدادهايي نظير توسعه رقابت جهاني، پيشرفت فن آوري اطلاعات و ارتباطات و دسترسي به سيستم هاي اطلاعاتي ارزان طي دو دهه گذشته و تلاش واحدهاي اقتصادي جهت احراز رتبه جهاني و ورود به بازارهاي بين المللي، لزوم داشتن نگرشهايي همچون رضايت مشتريان و مديريت بر مبناي فعاليت را اجتناب ناپذير کرده است.

دانلود 


شفافيت بودجه اي و نقش حسابداري دولتي

در گزارشگري مالي بخش دولتي، بودجه نقشي اساسي دارد و گزارش عملکرد بودجه با هدف پاسخگويي دولتها تهيه مي¬شود. شفافيت براي اين گزارش يک ويژگي کيفي است. يعني اطلاعات به‌گونه¬اي ارائه شود که بتوان با مشاهده آن به عملکرد واقعي دولت پي‌برد و فعاليتهاي مختلف دولت را ارزيابي کرد. ميزان پاسخگويي از ديرباز تحت تاثير فشار براي پاسخ‌خواهي بوده است. هر اندازه ملت، مجلس، مطبوعات و مجامع حرفه¬اي پاسخدهي بهتري را خواهان باشند، دولت نيز در ارائه مطلوبتر اطلاعات و در نتيجه شفاف¬سازي فعاليتهايش کوشاتر خواهد بود. امروزه جهاني¬سازي و تاثيري که کشورها از وضعيت مالي برون مرزي خود مي¬گيرند مجامع بين‌المللي را نيز به گروه پاسخ¬خواهان اضافه کرده است.

دانلود 


فعاليتهاي تقلب آميز و آينده حرفه حسابداري رسمي

" اگر موسسات حسابرسي، کشف تقلب را به عنوان مرکز ثقل خدمات خود قرار ندهند نه تنها با خطر از بين رفتن اعتبار خود روبرو خواهند بود بلکه بقاي آنها نيز به خطر خواهد افتاد." اين ادعاي گلين (Glynn)، مدير فني انجمن حسابداران رسمي امريکا(AICPA)، تا چه اندازه ميتواند واقعيت داشته باشد؟
از جمله مهمترين ويژگيهاي حرفه حسابرسي، همانند بسياري از حرفه ها، ويژگي ارائه خدمت به جامعه است و بقاي آن نيز در گرو توانايي برآوردن خواسته اي است که جامعه از وي انتظار دارد. بنابراين، بايد با تغيير در خواسته‌ها  و يا اهميت آنها، حرفه حسابرسي نيز خود را  با آنها هماهنگ سازد. براي پاسخ به اين پرسش نيز بايد سير تحولات خواسته هاي جامعه از حرفه و ميزان هماهنگي يا همخواني حرفه با آنها را مورد بررسي و توجه قرار داد.

دانلود 


مباني نظري نظام هزينه يابي بر مبناي فعاليت

روش هزينه يابي بر مبناي فعاليت از روش هاي نوين هزينه يابي است که با ارائه اطلاعات بهاي تمام شده دقيق از يک طرف و شناسايي فعاليت داراي ارزش از فعاليت فاقد ارزش در فرآيند مديريت هزينه کارآمدي دارد . در اين بخش مباني نظري ABC به طور جمع تبيين مي شود که شامل خصوصيات ، فرآيند ، مدل ها و ديگر  مباني مرتبط با آن است . با مطالعه اين فصل قادر خواهيد بود ، ضمن شناخت تعاريف ، چارچوب ، فرآيند اين روش ، توانايي کار بست ABC را در عمل کسب نمائيد .

دانلود 


معيارهاي ارزيابي تئوري هاي حسابداري از ديدگاه رويکردهاي مختلف تئوري حسابداري

در اين مقاله  معيارهاي ارزيابي تئوري هاي حسابداري از ديدگاه رويکردهاي مختلف تئوري حسابداري مورد بررسي قرار گرفته است.

دانلود تاریخ ارسال:1388/06/30


نظريه حسابداري مبتني بر ديدگاه لاکاتوش در فلسفه علم

اهل انديشه در طي تاريخ به شکلهاي گسسته مي آيند و مي روند، آنان نه بمانند پادشاهان باستاني کسب قدرت از پدر کرده باشند، بلکه در درونشان قدرتي است که مي توانند همچون نهالي به آهستگي قد بکشند، رشد کنند و با ميوه خويش، بشر را توان دوباره بخشند. درونشان داراي فرايندي شگرف است. آنان نگاهي عقاب گونه دارند که فرسنگها دورتر از يک نسل را مي‌بينند و با طرح نظريه هايشان، راه تکامل آينده را برنامه ريزي مي‌کنند.

دانلود 


آينده حرفه حسابداري

سخنراني گراهام وارد (Graham Ward) رئيس فدراسيون بين المللي حسابداران IFAC در كنفرانس سالانه انجمن حسابداران خبره انگلستان و ويلز ICAEW به مناسبت يكصدو بيست و پنجمين سالگرد تاسيس اين انجمن .......

دانلود 

 
لزامات فني سازمان تجارت جهاني در ارائه خدمات حسابداري

در منشور سازمان تجارت جهاني (WTO)،  افزون بر تجارت کالا‌، براي قانونمند شدن تجارت خدمات نيز مقررات و موافقتنامه هايي وضع، و  براي برخي خدمات از جمله «حرفه حسابداري»، موافقتنامه هاي تکميلي منعقد شده است. مقررات اين سازمان با هدف کاهش موانع تجاري و گسترش روابط تجاري، بر اصول و قواعدي استوار است و به منظور تحقق اين هدف، رعايت برخي الزامات و استانداردهاي فني ضروري به نظر مي رسد. مقررات حاکم بر اين سازمان اعضاي آن را ملزم به داشتن استانداردهاي خاصي نمي کند  اما به منظور فراهم کردن شرايط مساوي بين اتباع داخلي و اتباع ديگر کشورهاي  عضو، لازم است کشورهاي عضو  استانداردهاي يکساني را رعايت کنند و اين مطلب ضمن موافقتنامه هاي »حرفه حسابداري» به شرحي که در متن مقاله بيان گرديده، مقرر شده است.


دانلود 


بررسي لزوم بازنگري در طبقه بندي اقلام صورت سود و زيان

استاندارد ملي حسابداري شماره 1 که با عنوان « نحوه ارائه صورتهاي مالي» در سال 1380 لا‌زم الا‌جرا شد، براساس استاندارد بين¬المللي حسابداري شماره 1 با عنوان «نحوه ارائه صورتهاي مالي» (ويرايش سال1997) تدوين شده است. اين استاندارد بين¬المللي در سال 1997 توسط  کميته استانداردهاي بين المللي منتشر و جايگزين استانداردهاي بين¬المللي حسابداري شماره 1 باعنوان «افشاي رويه‌هاي حسابداري» (ويرايش سال 1974)، شماره 5 با عنوان «اطلا‌عات لا‌زم الا‌فشا در صورتهاي مالي» (ويرايش سال 1977)  و شماره 13 با عنوان «نحوه ارائه داراييهاي جاري و بدهيهاي جاري» (ويرايش سال 1979) گرديد. طي سالهاي بعد، هيئت تدوين استانداردهاي بين¬المللي حسابداري، استاندارد شماره 1 را دوباره مورد تجديد نظر قرارداد و ويرايش نخست را ازاول ژانويه 2005و ويرايش دوم را از اول ژانويه2008 لا‌زم الا‌جرا اعلا‌م کرد(که البته اين دو ويرايش از لحاظ موضوع مورد بررسي اين مقاله،تغييري نداشته است)، اما استاندارد ملي حسابداري شماره 1 براي انطباق با نسخه جديد، تجديدنظر نشده است. بديهي است استانداردهاي بين¬المللي که پس از سال 2005 لا‌زم الا‌جرا شده‌اند، با توجه به رويکرد جديد تدوين شده‌اند و تطابق نداشتن استاندارد ملي حسابداري شماره 1 با استاندارد بين المللي حسابداري شماره 1، ديگر پروژه‌هاي کميته تدوين استانداردهاي حسابداري را نيز متاثر ساخته است. اما پرسشي که اخيراً ذهن کارشناسان مديري تدوين استانداردها و اعضاي کميته  را به خود مشغول ساخته است، يافتن بهترين راه براي حل اين مشکل است.


دانلود 


تدوين‌‌کنندگان استانداردهاي حسابداري در کشورهاي پيشرو

طي سال‌هاي اخير گاهي اين شبهه مطرح شده که وظيفه تدوين استانداردهاي حسابداري در کشورهاي پيشرفته به عهده نهادهاي غيردولتي و مجامع حرفه‌اي است، با اين استدلال، برخي ادعا مي‌کنند که در کشور ما نيز مرجع تدوين استاندارد بايد چنين نهادي باشد.
 به عبارتي اين دسته از افراد معتقدند که وظيفه تدوين استانداردهاي حسابداري در ايران بايد از سازمان حسابرسي به جامعه حسابداران رسمي ايران انتقال يابد. در پاسخ به اين ابهام و ديدگاه مطرح شده در روزنامه دنياي اقتصاد مورخ 23/8/87 با عنوان «حسابداران رسمي مستقل بمانند» برآن شديم تا شناختي حقيقي از مراجع تدوين استاندارد در کشورهاي انگليس، استراليا و آمريکا ارائه دهيم. انتخاب اين سه کشور به دليل نقش آنها در تدوين استانداردهاي حسابداري نوين است.


دانلود 


چالشهاي حسابداري اسلامي در ايران

مباحث مربوط به حسابداري اسلامي چندي است كه در بين كشورهاي اسلامي رواج يافته وعلي الخصوص ريشه هاي ان را بايد در مباحث بانكداري اسلامي وعقود اسلامي جست .علي ايحا ل اينكه رسيدن به اين مقصود توهم است يا يك واقعيت آينده بيان واقع بينانه اي است از انچه كه بر سر اين مباحث خواهد امد.به هر حال كشورهاي اسلامي بدشان نمي آيد كه موضوعات گوناگون را اسلاميزه كنند تا مگر كور سوئي براي عرض اندام در قبا ل كشورهاي غربي يافته باشند.از اين گونه مفاهيم مي توان به بانكداري اسلامي، اقتصاد اسلامي، حسابداري اسلامي واخيرا نيز در گفته ها از خودرو اسلامي سخن به ميان آورده شد.اين گونه سخن گفتن وارزشي كردن چيزها معلوم نيست چه بر سر اسلام ومسلمين آورد ويا چگونه گفتمان تمدنها را به كوفتمان تمدنها ونظام هاي ارزشي بدل خواهد كرد اما فعلا براي تقويت پوشالي اينكه ما هم چيزي در بساط داريم شايد كاربرد پيدا كند.هر چند ذكر اين نكته ضروري است كه آوردن پسوند اسلامي به خودي خود علم حسابداري نيست ولي مي تواند به مفهوم شاخه اي از اين علم به منظور اشتباه نشدن با ساير تخصص هاي موجود در اين علم كه گزاره هاي منحصر به فرد خود را دارد تلقي شود.مقاله ذيل توصيفي مختصر ومفيد به قلم دكتر موسي بزرگ اصل است در اين خصوص .


دانلود 


چرا هيات استانداردهاي حسابداري مالي داراي چارچوب مفهومي است؟


 

 

 

تئوري حسابداري مجموعه‌اي از فرضيات مبنا، تعاريف، اصول، مفاهيم و نحوه استنتاج آنهاست که زيربناي تدوين استانداردهاي حسابداري توسط مراجع مربوط بوده و شالوده گزارش اطلاعات حسابداري را تشکيل مي‌دهد. در اين راستا تئوري حسابداري، نوعي چارچوب مفهومي مرجع به‌وجود مي‌آورد که مقررات خاص حسابداري براساس اين چارچوب تدوين مي‌شوند.

دانلود 


حسابداري زيست محيطي

در عصر حاضر باتوجه به وجود برخي از محدوديتهاي زيست محيطي به ويژه در تجــارت جهـاني و تنگ شدن عرصه رقابت، به ناچار بعضي شركتهاي انتفاعي از يك سو براي رفع اين محدوديتها و دستيابي به درآمد بيشتر و يا كسب محبوبيت تجاري، مجبور به تحمل هزينه هاي زيست محيطي بوده و ازسوي ديگر براي ارزيابي مثبت عملكرد خاص حفاظت ازمحيط زيست، ناچار به كاهش هزينه هاي مزبور هستند.

دانلود 


حسابداري و فرآيند سياسي

فرضيه‌هايي در مورد تاثير فرآيندهاي سياسي بر روش‌هاي حسابداري مطرح شده است. اين فرضيه‌ها عمدتا مبتني‌بر نظريه‌هاي اقتصادي است. طبق نظريه‌هاي اقتصادي فرآيند سياسي، هر کس به منافع خود مي‌انديشد و لذا سياستمداران نيز در پي حداکثر کردن مطلوبيت خود هستند. طبق اين فرضيه، فرآيند سياسي رقابت براي انتقال ثروت است، وضع ماليات و مقررات موجب مي‌شود ثروت از طريق خدمات دولتي (بزرگ‌راه، آموزش، بوستان‌ها و ...) يارانه‌ها، تعرفه‌هاي حمايتي و ايجاد انحصارات (موانع ورود به فعاليت و حرفه) از گروهي به گروه‌هاي ديگر منتقل شود. حضور در اين ميدان رقابت مستلزم تحمل هزينه‌هاي اطلاعات، رايزني و ائتلاف است. افراد بايد هزينه‌هاي ائتلاف را از طريق ايجاد تشکل‌ها متحمل شوند تا بتوانند از چگونگي تاثير اقدامات آتي دولت (براي مثال، قوانين پيشنهادي) بر آنها مطلع شوند. حجم اين هزينه‌ها و توزيع آن بين گروه‌هاي مختلف تعيين‌کننده پيامد فرآيند سياسي است.

دانلود 


حسابداري و فناوري اطلاعات

يکي از مزاياي استفاده از فناوري اطلاعات در سازمان ها، بهره گيري کارکنان از فناوري «کار از راه دور» است که داراي مزايايي مانند: سرعت، صرفه جويي در وقت، کاهش هزينه ها، استفاده از سيستم اداري بدون کاغذ و... است.
امروزه سيستم هاي اداري، سيستم هاي جهاني هستند که وظيفه اصلي آنها، ايجاد ارتباط و بهبود ارتباطات است. ارتباطات از لحاظ اطلاعات تجاري اهميت زيادي دارد و رمز بقاي سازمان ها و تداوم فعاليت هاي آنها تجهيز اين سازمان ها به ابزارهاي رقابتي عصر اطلاعات ارتباطات يعني سيستم هاي اطلاعاتي و فناوري اطلاعات وابستگي بسياري دارد.

دانلود 


-------------------------

 

افول تحليل گري مالي

روش هاي متعددي براي تحليل گري در بازار سهام وجود دارد که از مهم ترين آنها روش هاي تکنيکال و بنيادين هستند. روش تکنيکال بر اساس داده هاي گذشته سعي در پيدا کردن روندهاي آينده دارد. اين روش به دليل وجود روندهاي سريع، کوتاه مدت و تا حدي قابل پيش بيني بازار سرمايه ايران از کارايي چنداني در اين بازار بر خوردار نيست. در روش بنيادين تحليل گران مالي در ارائه ارزيابي اوراق بهادار از تحليل هاي مختلف سياسي، اقتصادي و مالي در سطح کلان کشور، صنعت و سازمان استفاده مي کنند و براي ارائه تحليل ها از آناليز جو بازار و شايعات نيز سود مي برند. 


دانلود


اقتصاد و حسابداري دو قلوهاي نا سازگار

اقتصاد وحسابداري، هر دو نظامهايي هستند که مواد اوليه خود را از منابع مشابهي به دست مي آورند، اما به نظر مي رسد که اين مواد اوليه همانند را، به محصولات متفاوت تبديل مي کنند. موضوع مطالعه هر دو رشته، عمليات بنگاه هاست و از مفاهيمي همانند در آمد، هزينه، سود، سرمايه، ارزش و قيمت، گفتگو مي کنند، در عين حال، علي رغم اشتراک در موضوع به نظر مي رسد که موضوع هر يک از آنهايي دنيايي متفاوت از ديگري است دنياهايي که ارتباط بين آنها به گونه قابل ملاحظه اي اندک است. 


دانلود


انقلاب در حسابداري و مفهوم ابر تئوري

نوشتاري که ذيلا از نظر مي گذرد از سه بخش متمايز تشکيل گرديده است. در بخش يک، ترجمه مقاله " انقلاب در تفکر حسابداري" اثر ولز آورده شده است که به خاطر اهميت و انسجام آن به صئرت کامل ترجمه گرديده است. در مقاله ولز تکيه زيادي بر مفهوم ابر تئوري و نوشته هاي کوهن وجود دارد. بدين لحاظ و براي کامل شدن نوشتارف با استفاده از يکي از مقالات آنسوف توضيحات بيشتري درباره مفهوم ابر تئوري اورده شده است. در پايان نيز ابهاماتي که هنوز براي جمع اوري کننده اين نوشتار باقي است، مطرح گرديده است.


دانلود


اهداف جامعه حسابداران رسمي ايران و بررسي عملکرد آن

حرفه حسابداري، حرفه ايست که شاغلان در آن پس از رسيدگي به شواهد پشتوانه اطلاعات و مبالغ مندرج در صورتهاي مالي، در مورد آن صورتها اظهار نظر و قضاوت مي کنند تا استفاده کنندگان از صورتهاي مالي را مطمئن سازند که تحريف با اهميتي در صورتهاي مالي وجود ندارد. همراه بودن حرفه حسابرسي با قضاوت، آن را حرفه اي بس با اهميت و خطير ميسازد.


دانلود


ررسي حسابداري فروش اقساطي

اگر در فروش هاي اقساطي از وصول قيمت فروش اطمينان معقولي در دست نيست پس چرا باز هم فروشندگان پيوسته از اين فروش ها استفاده مي کنند.

حسابداري فروش اقساطي عموما مربوط به مبادلات خرده فروشي است که از تاکتيک خريد در زمان حال و پرداخت در آينده استفاده مي کند.

قبل از جنگ جهاني دوم اعطاي امتيازات اقساطي به مشتريان ( به استثناي وام هاي نقدي و رهني ) بالغ بر 3.7 ميليون دلار بود.


دانلود


بررسي رابطه بين نسبت هاي نقدينگي سنتي و نسبت هاي حاصل از صورت جريان وجوه نقد جهت ارزيابي تداوم فعاليت شرکت ها

اين تحقيق به بررسي ارتباط بين نسبت هاي نقدينگي سنتي ( تعهدي) و نسبت هاي مالي حاصل از صورت جريان وجوه نقدي ( نسبت هاي مخارج سر مايه اي) مي پردازد. هر يک از دو روش تعهدي و نقدي، محتواي اطلاعاتي کاملي را ارايه مي کنند و نمي توانند جايگزين يکديگر شوند. با اين وجود ارايه آنها در کنار يکديگر، تصويري روشن تر از وضعيت نقدينگي يک بنگاه اقتصادي را به معرض نمايش مي گذارد.


دانلود


قش حسابداران در توسعه بازار سرمايه کشور

بي شک، همه ما قبول داريم که توسعه کشور بدون ارائه گسترده خدمات حسابداري و وجود حسابرس ممکن نيست. همه ما قبول داريم که توسعه، متضمن کنترل و نظارت است و قبول داري که جامعه حسابداري وحسابرسي کشور، در اعمال چنين نظارت هايي و در توليد اطلاعات لازم براي توسعه اقتصادي ايران نقش درجه اولي دارد. اتفاقاتي شبيه واقعه نرون و واقعه ورلد کام، که زمينه تصويب قانون اکسلي بود، نشان داد که هر چند تمدن قرن بيست و يکم بدون شکل گيري شرکت هاي سهامي عام در چند قرن قبل از آن نمي توانست پديد امده باشد، و بي شک اختراع ابزار مالي جديدي تحت عنوان سهام شرکت هاي سهامي عام نقش بزرگي در شکل گيري تمدني دارد که امروزه روي کره زمين مي بينيم، در عين حال اين نوع تشکل و اين نوع جمع آوري وجوه، از خطرات مربوط به خود هم عاري نيست و نگراني هاي جدي برآن مترتب است.


دانلود 
 
درس براي افزايش بهره‌ وري در امور مالي

در اين تحقيق هدف ‌اين بوده است که مقايسه‌اي در بين شرکت‌هاي آمريکايي و ژاپني ازحيث روش‌هاي حسابداري مديريت و روش‌هاي کنترلي داشته باشد. محققان اين مقاله آقايان ربرت‌هاول و مي‌چي‌هارو ساکورايي استادان رشتهء حسابداري مديريت در دانشگاهاي ژاپن و آمريکا هستند و براي انجام اين تحقيق اين دو با هم همکاري داشته‌اند و هريک دربين شرکت‌هاي کشور خود مشابهت‌ها و تفاوت‌هاي روش‌هاي حسابداري مديريتي را بررسي کرده‌اند .


دانلود 


ERP و اثرات پياده سازي آن در حوزه حسابداري

ERP يک بسته نرم افزاري تجاري است که هدف آن يکپارچگي اطلاعات و جريان اطلاعات بين تمامي بخشهاي سازمان از جمله مالي، حسابداري، منابع انساني، زنجيره عرضه و مديريت مشتريان مي باشد . اين سيستم بوسيله بهبود کيفيت اطلاعات در سطح کل سازمان ، بستر مناسب تري براي تصميم گيري مديريت فراهم مي کند . ليکن پياده سازي ERP ، نيازمند سرمايه گذاري کلاني مي باشد و بازدهي آن نيز مستلزم گذشت زماني بين يک تا سه سال است. در چند ساله اخير ، با مشخص شدن آثار عملي بکارگيري اين سيستم در شرکتها ، تحقيقات متعددي در مورد بررسي آثار ERP ، در حوزه هاي مختلف حسابداري صورت گرفته است . طبق نتايج برخي از اين تحقيقات ، پياده سازيERP  ، موجب افزايش مربوط بودن اطلاعات حسابداري و تا حدودي کاهش قابليت اتکاي آنها مي شود . از طرفي اين سيستم ها ، کيفيت بودجه بندي سرمايه اي و بودجه جامع شرکت ها را نيز بهبود مي بخشند. استقرارERP ، بر اظهار نظر تحليل گران مالي نيز اثر مثبت دارد .


دانلود 


آثار سيستمهاي برنامه ريزي منابع بنگاه (ERP) بر حسابداري مديريت

تحولات اخيردرمحيط كسب و كاربنگاه هاي تجاري كه تحت عناوين گوناگوني ازقبيل حذف مقررات زائد، خصوصي سازي و جهاني سازي صورت پذيرفته؛ با دامن زدن به رقابتهاي موجود، زمينه تبديل بنگاه هاي بزرگ تجاري به شركتهاي عظيم چند مليتي را فراهم نموده و موجب شده است تا شركتهاي مذكوربراي ادامه بقا و استمرارموفقيتهاي خود، درجستجوي راه كارهاي جديد تري باشند. ازسوي ديگر، امروزه مشاهده مي شود كه فن آوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) نه تنها سيستمهاي اطلاعاتي، بلكه چگونگي انجام فعاليت درسازمانها را تحت تاثيرقرارداده و متحول ساخته است. بنابراين، به نظرمي رسد كه فن آوري مزبورقادراست شرايطي را فراهم سازد تا شركتها درمقابل تغييرو تحولات محيطي ايجاد شده، واكنشهاي موثرتري ازخود به نمايش گذارند. سيستم ERP نمونه اي ازفن آوريهاي مورد اشاره است كه با نشانهاي مختلف تجاري (مانند سپ، بان، جي دي ادواردز، واراكل) دراختياراستفاده كنندگان قراردارد. يكي ازمزاياي اساسي سيستم ERP فراهم آوردن امكان دسترسي سريع و آسان استفاده كنندگان به داده هاي عملياتي است. ازسوي ديگر، ارائه اين داده ها درقالبي كه براي مقاصد تصميم گيري مديريت، مربوط ترو قابل استفاده ترباشد؛ مستلزم استفاده از رويه هاي حسابداري مديريت است. به همين جهت، بررسي آثاراستفاده ازسيستم ERP برحسابداري مديريت؛ امر با اهميتي به شمارمي آيد. اين مقاله نشان مي دهد كه به رغم انتظارات موجود، به كارگيري سيستمهاي ERP تاثيرقابل ملاحظه اي در روند معرفي فنون و رويه هاي جديد حسابداري مديريت؛ نگذاشته است. با اين وجود، ملاحظه مي شود كه سيستمهاي مذكوربا حذف وظايف تكراري حسابداران مديريت؛ فرصت بيشتري را براي انجام كارهاي تحليلي آنان فراهم آورده اند. بدين ترتيب، مي توان ادعا كرد كه استفاده ازسيستمهاي ERP تاثيرمحدودي برحسابداري مديريت داشته است، ولي مي توان آن را به عنوان محركي به شمارآورد كه ايجاد تغييرو تحول دراين حوزه را تسهيل مي كند.


دانلود 


آشنايي با برخي مفاهيم اساسي حسابداري مديريت هزينه‌يابي برمبناي فعاليت، ارزيابي متوازن و ارزش افزوده

هزينه‌يابي برمبناي فعاليت (1)، ارزيابي متوازن (2) و ارزش افزوده اقتصادي (3) ابزارهاي مدرني شمرده مي‌شوند که به‌منظور اندازه‌گيري عملکرد مديريت به‌کار مي‌روند و بسياري از شرکتها در سراسر اروپا از آن استفاده مي‌کنند.
آيا چارچوبهاي هزينه‌يابي برمبناي فعاليت، ارزيابي متوازن و ارزش افزوده اقتصادي با يکديگر ناسازگارند يا مي‌توان آنها را در يک سازمان با همديگر به‌کار برد؟
هزينه‌يابي برمبناي فعاليت و ارزيابي متوازن اطلاعاتي را فراهم مي‌آورند که مديران جهت تصميم‌گيريهايي که منجر به خلق ارزش مي‌شود به آن نيازمندند. ارزش افزوده اقتصادي فراهم‌آورنده چارچوب تصميم، معيارهاي عملکرد و محرکهايي است که مديريت را براي خلق ارزش بر مي‌انگيزد .


دانلود 


اثر استانداردهاي حسابداري ايران بر قابليت مقايسه صورت‌هاي مالي شرکت‌‌هاي بورس

يکي از رويدادهاي بسيارمهمي که در سال‌ها ي اخير در جامعه حسابداري کشور به وقوع پيوست، تدوين استانداردهاي حسابداري ايران بر مبناي استانداردهاي بين‌المللي حسابداري و الزام به رعايت آن در تهيه صورت‌‌هاي مالي بود. از آنجا که اين استانداردها شامل تغييراتي در برخي از روش‌ها و رويه‌هاي مورداستفاده نسبت به سال‌هاي قبل از الزام به رعايت استانداردها بود، اين احتمال همواره وجود داشت که قابليت مقايسه صورت‌‌هاي مالي زير سوال رود. به اين ترتيب در اين مقاله قابليت مقايسه صورت‌هاي مالي، در قبل و بعد از الزام به رعايت استانداردهاي حسابداري مورد بررسي قرار مي‌گيرد. براي تحليل داده‌هاي تحقيق و نتايج حاصل از آن،31 شرکت از مجموعه شرکت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران به صورت نمونه‌گيري تصادفي طبقه‌اي انتخاب شده و قابليت مقايسه سه صورت مالي اساسي آن شامل: صورت سودوزيان، ترازنامه و صورت جريان وجوه نقد در قبل و بعد از الزام به رعايت استاندارد حسابداري ايران با يکديگر مورد مقايسه قرار مي‌گيرد. براي اطمينان از نرمال بودن جامعه آماري تحقيق، ابتدا از روش کالموگوروف اسيمرنوف استفاده شده و سپس داده‌هاي تحقيق با آزمونهايT-Test و ويلکاکسون توسط نرم افزارSPSS مورد بررسي قرار گرفته است. نتايج نهايي و جمع‌بندي کلي حاصل از تجزيه و تحليل اطلاعات نشان مي‌دهد که قابليت مقايسه صورت سودوزيان، ترازنامه و صورت جريان وجوه نقد در بعد از الزام به رعايت استاندارد حسابداري ايران در مقايسه با قبل ازآن حفظ نشده است .


دانلود 


ارزش جاري در حسابداري

ارزش‌ جاري‌ دربرگيرنده‌ سه‌ نگرش‌ متفاوت‌ است‌ كه‌ عبارتند از ارزش‌ ورودي‌ (بهاي‌ جايگزيني‌)، ارزش‌ خروجي‌ (خالص‌ ارزش‌ فروش‌) و ارزش‌ اقتصادي‌ (ارزش‌ فعلي‌ جريانهاي‌ نقدي‌ مورد انتظار از كاربرد مستمر دارايي‌ و فروش‌ نهايي‌ آن‌ توسط‌ مالك‌ فعلي‌). در برخي‌ موارد از قبيل‌ ارزشيابي‌ سرمايه‌گذاري‌ در اوراق‌ بهادار نرخ‌بندي‌ شده‌، سه‌ نگرش‌ فوق‌الذكر به‌مبالغ‌ تقريباً نزديك‌ به‌هم‌ منجر مي‌شوند و تفاوت‌ آنها كم‌ بوده‌ و ناشي‌ از هزينه‌هاي‌ انجام‌ معامله‌ است‌. در ساير حالات‌ همچون‌ ارزيابي‌ داراييهاي‌ ثابت‌ مشهود خاص‌ واحد تجاري‌، تفاوت‌ بين‌ مقياسهاي‌ مختلف‌ ارزش‌ جاري‌ احتمالاً بااهميت‌ خواهد بود.


دانلود 


استانداردسازي معافيت مالياتي

مديرکل دفتر امور تشخيص مالياتي سازمان امور مالياتي کشور، گفت: استانداردسازي گواهي‌هاي معافيت مالياتي، نه تنها شفاف‌سازي روند اعطا و اجراي معافيت‌هاي مالياتي در سراسر کشور را در پي دارد، بلکه روند اعمال معافيت‌هاي مالياتي به منظور جلوگيري از تضييع حقوق دولت و موديان را نيز سامان مي‌بخشد. 
به گزارش رسانه مالياتي ايران،‌ معافيت مالياتي امتيازي است که قانونگذار به دليلي تشويق مؤديان و به شرط تکميل و تسليم اظهارنامه مالياتي اعمال مي‌کند. بروز مشکلات متعددي در روند استفاده از معافيت‌هاي مالياتي، سازمان امور مالياتي کشور را بر آن داشت که در راستاي تحول نظام مالياتي، استانداردسازي گواهي‌هاي مالياتي را در دستور کار خود قرار دهد.


دانلود 


استانداردهاي جهاني حسابداري

هيئت استانداردهاي بين¬المللي حسابداري، مرجع تدوين و انتشار استانداردهاي بين¬المللي گزارشگري مالي، با چالشهاي مهمي در زمينه پذيرش استانداردها به وسيله کشورهاي مختلف روبروست. يکي از مهمترين آنها، همگرايي استانداردهاي حسابداري بين اروپا و امريکاست. مقاله حاضر که توسط ريچارد مارتين رئيس گزارشگري مالي در انجمن حسابداران خبره و رسمي انگلستان (ACCA) نگاشته شده است، براي آشنايي خوانندگان گرامي با ديدگاههاي انجمن ياد شده ترجمه و منتشر مي شود.
به ظاهر چنين به نظر مي‌رسد که برنامه «همگرايي» استانداردهاي حسابداري بين اروپا و ايالا‌ت متحد به خوبي درحال پيشرفت است. در ماه ژوئن سال جاري کميسيون بورس و اوراق بهادار امريکا (US SEC) به پيشنهادي راي داد که به شرکتهاي غير امريکايي اجازه مي‌داد صورتهاي مالي خود را با استفاده از استانداردهاي بين‌المللي گزارشگري مالي (IFRSs) و بدون آنکه لا‌زم باشد آنها را با اصول پذيرفته شده حسابداري (GAAP) تطبيق دهند، منتشر کنند. تنها چند سال پيش، چنين چشماندازي بسيار طولا‌نيتر از اين به نظر مي¬رسيد.


دانلود